INFORMARE Campionatul National de Radio Orientare 2017 Proba de FOXORING Etapa judeteana

Etapa judeteana

Competitia s-a desfasurat in padurea Priseaca, in data de 11.03.2017, pe un timp noros, fara precipitatii.

Terenul a fost specific unei paduri de foioase, cu padure batrana curatata, ce alterneaza cu zone de  lastarisuri. Denivelarile au fost destul de mici.

Au participat 21 sportivi de la cluburi din judetul Dambovita si 4 in afara de concurs (din Ploiesti), avand in total la start 25 de concurenti la start. Clasamentul oficial s-a intocmit, pentru trei categorii: juniori, seniori si fete.

Traseul a fost conceput si marcat in padure de Babeu Pavel. Arbitrii ce au participat la buna desfasurare a competitiei au fost: Milu Mihai, Sandulache Alin, Tarca Marian, Badea Adrian, Burtescu Septimiu si Milu Rafael.

Traseul a fost compus 10 posturi de control, cu o lungime pe harta (traseu aerian) de 5200 metri. Fiecare categorie de participanti (juniori, seniori, fete) a avut de cautat, propria combinatie de posturi de control. Timpul Limita a fost de 120 min.

Posturile de control au avut o dificultate ridicata prin modul de amplasare. Emitatoarele au functionat la standarde internationale. Cronometrarea a fost facuta electronic cu echipament SportIdent.

D.J.S.T. Dambovita si Asociatia Judeteana de Radioamatorism Dambovita, au oferit premii sporivilor castigatori, constand in articole sportive cat si diplome.