Monthly Archives: November 2016

“CENTURA CHINDIEI” – editia a III-a

img_4143 img_4141 img_4140-3 img_4139 img_4138 img_4142INFORMARE

 

17-18.11.2016 – Targoviste

 

“Cupa Cetatii” la box s-a  desfasurat  in Municipiul Targoviste si a fost organizata de DJST Dambovita in parteneriat cu CSM Targoviste si CS Targoviste.

Competitia a avut ca scop depistarea sportivilor talentati, in vederea selectionarii si promovarii lor in lotul national.

Timpul de lupta a fost de 3 reprize a cate 2 minute cu 1 minut pauza intre reprize.

S-a boxat cu casca de protectie.

La acesta competitive au fost prezenti aproximativ 100 de sportivi de la 15 cluburi din tara (precum CS TARGOVISTE, CSM TARGOVISTE, CSM PLOIESTI,                           CS TOTAL BUCURESTI, CS STEAUA BUCURESTI, CS BOX SIMION BUCURESTI,     CS METROREX  BUCURESTI, CS TOTAL BUCURESTI, CSM PITESTI,                   CSM CRAIOVA, CS VALCEA, CS CONPET PLOIESTI, CS CAMPULUNG MUSCEL, CS ROVINARI, CS PITESTI  si CS HOREZU).

 

Rezultatele au fost urmatoarele:

 

COPII (12-13 ani):

Categ. 32 kg:

  1. Imparatel Ionut (CSM Targoviste)
  2. Dumitrache Ionut (CS Roinari)

Categ. 40 kg:

  1. Anca Marius (CS Targoviste)
  2. Crangaru Mihai (CS Campulung Muscel)

Categ. 42 kg:

  1. Dudau Albert (CS Steaua Bucuresti )
  2. Vaduva Mihai (CS Valcea)

Categ. 45 kg:

  1. Rudaru Alin (CS Targoviste)
  2. Pandele Cludiu (CS Steaua Bucuresti)

 

CADETI (14-15 ani):

Categ. 44 kg:

  1. Simion Constantin (CS Steaua Bucuresti)
  2. Mugescu Nelu (CS Horezu)

Categ. 46 kg:

  1. Panait Nicolae (CS Targoviste)
  2. Stan Cezar (CS Metrorex Bucuresti)

 

Categ. 48 kg:

  1. Gerea Viorel (CS Targoviste)
  2. Cucu Viorel (CS Box Simion Bucuresti)

Categ. 52 kg:

  1. Marin George (CS Targoviste)
  2. Luca Andrei (CSM Targoviste)

Categ. 54 kg:

  1. Tobosaru Cosmin (CSM Craiova)
  2. Stoica Dragos (CSM Targoviste)

Categ. 56 kg:

  1. Carstea Eric (CS Targoviste)
  2. Nicolae Ionut (CS Rovinari)

Categ. 59 kg:

  1. Marius Ionita (CS Targoviste)
  2. Dragomir Luis (CS Steaua Bucuresti)

Categ. +60 kg:

  1. Ganga Teodor (CS Targoviste)
  2. Ungureanu Alexandru (CS Pitesti)

Categ. 65 kg:

  1. Ionescu Ionut (CSM Targoviste)
  2. Stoean Catalin (CS Metrorex Bucuresti)

 

JUNIORI (16-17 ani):

Categ. 52 kg:

  1. Carnaru Ionut (CS Targoviste)
  2. Vasicuta Albert (CS Box Simion Bucuresti)

Categ. 57 kg:

  1. Visan Antonio (CS Conpet Ploiesti)
  2. Avram Valentin (CS Valcea)

Categ. 60 kg:

  1. Burcea Catalin (CS Box Simion Bucuresti)
  2. Sarbu Eduard (CS Steaua Bucuresti)

Categ. 63 kg:

  1. Lauer Lazar Alin (CSM Targoviste)

 

Categ. 75 kg:

  1. Alexandru Tolea (CSM Targoviste)

 

Categ. 80 kg:

  1. Iliescu Raul (CS Targoviste)
  2. Nastase Raul (CS Steaua Bucuresti)

Categ. +80 kg:

  1. Batu Alexandru (CS Targoviste)
  2. Diaconu Ioan (CSM Ploiesti)

 

TINERET (18-19 ani):

Categ. 56 kg:

  1. Velicu Florin(CS Total Bucuresti)
  2. Ricu George (CS Metrorex Bucuresti)

Categ. 64 kg:

  1. Visan Marc (CS Conpet Ploiesti)
  2. Tita Liviu (CSM Targoviste)

Categ. 66 kg:

  1. Lazar Laurentiu (CS Total Bucuresti)
  2. Uca Catalin (CS Campulung Muscel)

Categ. 69 kg:

  1. Trandafir Luis (CS Targoviste)
  2. Eremia Mihai (CS Pitesti)

Categ. 75 kg:

  1. Olteanu Albert (CS Targoviste)
  2. Chivu Ionut (CS Steaua Bucuresti)

Categ. 80 kg:

  1. Haiduc Vlad (CS Conpet Ploiesti)
  2. Hartugeanu Catalin (CS Campulung Muscel)

Categ. +91 kg:

  1. Georgescu Cornel (CSM Targoviste)
  2. Rosu Adrian (CS Pitesti)

 

SENIORI:

Categ. 64 kg:

  1. Berceanu Gabriel(CS Metrorex Bucuresti)
  2. Munteanu Elvis (CSM Targoviste)

 

Sportivii clasati pe locul I,II, III si IV au primit premii, medalii si diplome din partea Directiei Judetene pentru Sport si Tineret Dambovita .

 

 

 

 

Consilier Sport,

 

BURTESCU SEPTIMIU

INFORMARE CAMPIONATUL NAŢIONAL DE KARATE SHITO RYU TRADITIONAL SI KOBUDO

  • filename_0cn-karate-shito-ryu-traditional-2016-proba-kobudo-mfilename_1anea-gabriel-msc
  • filename_0cn-karate-shito-ryu-traditional-2016-proba-kobudo-mfilename_1unteanu-alexandru
  • filename_0cn-karate-shito-ryu-traditional-2016-cs-petrom-flacara-filename_1moreni
  • filename_0cn-karate-shito-ryu-traditional-2016-festivitatea-de-defilename_1schidere-1

INFORMARE

 

CAMPIONATUL NAŢIONAL DE KARATE

SHITO RYU TRADITIONAL SI KOBUDO

 

Duminica, 13 Noiembrie 2016, la Sala Polivalenta din Targoviste s-a organizat  Campionatul National de Karate Shito Ryu Traditional si Kobudo pentru toate categoriile de varsta (copii, minicadeti, cadeti, juniori, U21, seniori si veterani).

 

Scopul competitiei a fost:

  • Stabilirea Campionilor Nationali de Karate Shito Ryu Traditional si Kobudo pe 2016;
  • Consolidarea relatiilor intre cluburile sportive;
  • Dobandirea de experienta in competitii;
  • Testarea sportivilor care urmeaza sa participe la competitiile nationale si internationale;
  • Criteriu de selecţie, prin acumulare de puncte a loturilor cluburilor pentru anul 2016-2017;
  • Promovarea sportului KARATE, a stilului SHITO RYU, precum si KATA de KOBUDO.

 

Organizatorii competitiei au fost:

  • Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Dambovita.
  • Asociatia Judeteana de Karate Modern Dambovita;
  • Asociatia “Munteanu SPORT CLUB”;

 

 

Partenerii au fost:

  • Federatia Romana de Karate – Comisia Nationala de Karate Shito Ryu;
  • Federatia de Karate Shito Ryu din Romania.

 

Cluburile participante au fost:

  1. CS DINAMO Bucuresti;
  2. CSS DINAMO Bucuresti;
  3. CSS Nr. 4 Bucuresti;
  4. CS SHINGI KAI Bucuresti;
  5. CS AMICAL KARATE Bucuresti;
  6. CS OKINAWA Bucuresti;
  7. CS SCORPION Bucuresti.
  8. CS KOMURA Valenii de Munte;
  9. CS SPORTMAX 2007 Ramnicu Valcea;
  10. CS PETROM FLACARA Moreni;
  11. CS KORYO Dragomiresti, cu filialele Dragomiresti, Targoviste, Voinesti si Bucuresti;
  12. CS HIWAKO Targoviste;
  13. Asociatia “YAMA Sport Club” Targoviste;
  14. Clubul Sportiv Targoviste;
  15. Asociatia “Munteanu SPORT CLUB”, cu filialele Targoviste, Gaesti, Costestii din Vale si Buzau;

Au fost in total 238 de sportivi inscrisi de la 15 cluburi.

 

Oficiali au fost:

  1. Vasile MANEA, Vicepresedinte FR Karate;
  2. Cristian-Sorin LICIU, Vicepresedinte al Comisiei Nationale de Karate Shito Ryu;
  3. Dan-Silviu MORAR, Presedinte al Comisiei de Securitate si Protocol din cadrul FR Karate;

 

Competitia s-a desfasurat pe 3 probe, la 4 terenuri:

  1. KATA KOBUDO (Kata cu Bo-bastonul);
  2. KATA SHITO RYU Traditional;
  3. Traditional (Kata+Kumite).

Premiile acordate au fost diplome si medalii la locurile 1,2,3,3.

 

 

Consilier sport,

 

Septimiu Burtescu

PROIECT DE TINERET LA FINAL – FORMARE INSTRUCTORI DE AEROBIC-FITNESS

  • aerobic_curs01
  • aerobic_curs04
  • aerobic_curs05
  • aerobic_curs06
  • aerobic_curs08
  • aerobic_curs11
  • aerobic_curs12
  • aerobic_curs15
  • aerobic_curs17
  • aerobic_curs20
  • curs-aerobic_examen14
  • curs-aerobic_examen16

FORMARE INSTRUCTORI DE AEROBIC-FITNESS

 

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dâmboviţa în parteneriat cu Asociaţia Judeţeană Sportul pentru Toţi Dâmboviţa, a organizat în perioada 21.10-07.11.2016, un curs de „instructor aerobic-fitness”, unde au participat 15 tineri cu vârsta între 18 și 35 ani cu domiciliul în județul Dâmbovița.

 

Pe parcursul a 12 zile, cei 15 tinerii  beneficiari au participat la activități de școlarizare teoretice și aplicații practice, iar în data de 07.11.2016 aceștia au susținut un examen în prezenţa comisiei de evaluare. În urma absolvirii cursului tinerii obţin certificate recunoscute la nivel național, ceea ce le oferă și oportunităţi sporite  pentru dezvoltarea lor profesională şi a carierei.

 

Cursul, cu o durată de 72 de ore de activități teoretice și aplicații practice, s-a desfăşurat în Târgovişte, și a fost  susţinut de un furnizor de servicii de formare profesională autorizat ANC.

 

Finanțarea serviciilor de formare instructori de aerobic-fitness se face astfel:

– de către DJST Dâmbovița, pentru 13 tineri beneficiari;

– de către Asociația Județeană Sportul pentru Toți Dâmbovița, pentru 2 tineri beneficiari;

 

Acest proiect de tineret, intitulat  FORMARE INSTRUCTORI DE AEROBIC-FITNESS”, este finanţat de către Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dâmboviţa prin  programul MTS de susţinere a acţiunilor de tineret .

 

Data: 09.11.2016

 

 

Consilier tineret

 

DIRECTOR EXECUTIV,                                                                           Petre Ion

PROF. DR. MĂNESCU EDUARD CLAUDIU