LUPTE LIBERE

  • 20140509_105647
  • 20140509_105735
  • 20140509_105742
  • 20140509_105744
  • 20140509_105759
  • 20140509_105808
  • 20140509_105813

Recent , Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Dambovita,impreuna cu Comisia Judeteana de Lupte a organizat la Sala Sporturilor din Targoviste
“ Campionatul Judetean de juniori – lupte libere”, unde au participat peste 40 de sportivi de la CSS Targoviste.

Castigatori :

BAIETI

Categoria 30 kg – COTET ALIN;
Categoria 32 kg – ENEA ROBERT;
Categoria 35 kg – STROIA ADELIN;
Categoria 40 kg – IONESCU NICULIN;
Categoria 42 kg – NEAGU ALEXANDRU;
Categoria 56 kg – ANGHEL DORIN.

FETE

Categoria 33 kg – NAE ELENA;
Categoria 40 kg – IONESCU TANIA;
Categoria 46 kg – BADEA DANI.

Din partea organizatorilor castigatorii au primit premii ( materiale sportive) si diplome.

 

MANIFESTĂRI DEDICATE ZILEI EUROPEI

  • dscn3558
  • dscn3572
  • dscn3638

Cu ocazia Zilei Europei, în data 09 mai 2014, în Piaţa „Mihai Viteazul”(platoul Casei Sindicatelor) din Târgovişte, peste 400 de tineri au participat la concursul „Alo! Parlamentul European? Aici cetăţenii europeni!”
În cadrul manifestării, organizată de Centrul Europe Direct Târgovişte în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dâmboviţa, s-au întrecut 11 echipaje formate din elevi de la liceele dâmboviţene, care au concurat la urm[toarele probe:
– Concurs de desene cu tema Europa suntem noi!
– Prezentarea unei ţări din UE de către fiecare echipaj inclusiv prin intermediul unui stand cu mâncăruri tradiţionale/băuturi tradiţionale/ fotografii/reviste/afişe, etc.
– Moment artistic-scenetă
– Moment artistic- cântece/dansuri;
– Concurs de cultură generală cu tema Alo! Parlamentul European? Aici cetăţenii europeni!
– Întreceri sportive: dansul cu portocala, cursa cu oul în lingură..
În acest an, câştigătorii concursului au fost:
– Echipa Colegiului Naţional Constantin Cantacuzino Târgovişte, care a reprezentat Regatului Unit al Marii Britanii-Locul I;
– Echipa Liceului Naţional Nicolae Ciorănescu Târgovişte, ambasadorii Spaniei – Locul II;
– Echipa de la Colegiul Economic Ion Ghica Târgovişte, reprezentanţi Franţei – Locul III.

DIRECTOR EXECUTIV,
Prof. Drd. Mănescu Eduard Claudiu

CONSILIERI,
ORTANSA SAVU
IONUŢ PETRE

 

 

MANIFESTĂRI DEDICATE ZILEI NAŢIONALE A TINERETULUI

  • dsc_0101
  • dsc_0115
  • dsc_0271
  • dscn3768

Pentru marcarea Zilei Naţionale a Tineretului, în data de 11 mai 2014, în Parcul Chindia din Târgovişte, cu începere de la ora 9,00, peste 300 de tineri cu vârsta între 11 şi 19 ani din unităţile de învăţământ dâmboviţene au participat la Crosul Tineretului, ce s-a desfăşurat pe 5 categorii de vârstă (11-12 ani, 13-14 ani, 15-16 ani, 17-18 ani, peste 19 ani), fete şi băieţi;
Clasamentul, întocmit pe categorii de vârstă, a fost următorul:
• Categoria de vârstă 11-12 ani : Locul I- Ionoş Ivona, de la Şcoala „Paul Bănică” (Nr. 11) Târgovişte şi Ştefan Andrei de la Şcoala „Tudor Vladimirescu” Târgovişte; Locul II – Vasile Elena de la Şcoala “Buică Ionescu” Glodeni şi Grigorescu Radu de la Şcoala „Tudor Vladimirescu” Târgovişte; Locul III- Alecu Maria de la Şcoala “Matei Basarab” Târgovişte şi Dincă Ionuţ de la Şcoala „Grigore Alexandrescu (Nr. 9) Târgovişte.
• Categoria de vârstă 13-14 ani: Locul I- Dumitru Cătălina, de la Şcoala “Coresi” Târgovişte şi Ioniţă Adrian de la Şcoala „Paul Bănică” Târgovişte; Locul II – Gavriliuc Mădălina de la Şcoala Nr. 4 Moreni şi Manea Andrei de la Şcoala “Matei Basarab” Târgovişte; Locul III- Şerban Alexandra de la Şcoala Nr. 4 Moreni şi Nuţă Marius de la Şcoala Răscăieţi.
• Categoria de vârstă 15-16 ani: Locul I- Neagu Loredana, de la Liceul „Petru Cercel” Târgovişte şi Dobrea Robert de la Şcoala Nr. 4 Moreni; Locul II – Serdaru Elionora de la Liceul „I.L. Caragiale” Moreni şi Buzăţel Mihai de la Şcoala Şcoala Răscăieţi; Locul III- Diculescu Ana Maria de la Şcoala „Grigore Alexandrescu (Nr. 9) Târgovişte şi Secară Mihai de la Liceul Teoretic Vişina.
• Categoria de vârstă 17-18 ani: Locul I- Ioniţă Alexandra, de la Liceul „I.L. Caragiale” Moreni şi Petrescu Marius de la Colegiul Economic „Ion Ghica” Târgovişte; Locul II – Dăuş Luana de la Colegiul Naţional „Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte şi Vulpoi Antonia de la Gr. Şcolar „Spiru Haret” Târgovişte; Locul III- Neacşu Raluca de la Liceul Teoretic Vişina şi Gherghescu Alexandru de la Colegiul Naţional „Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte.
• Categoria de vârstă peste 19 ani: Locul I- Rotariu Bogdan, student şi Pană Gabriela; Locul II- Rusescu Alexandru, student şi Radu Cristina; Locul III- Moraru Ionuţ, student.

Organizatorii au acordat diplome, distincţii (medalii pentru locurile I-III ) şi tricouri promoţionale, în funcţie de rezultatele obţinute de participanţi, conform clasamentelor.
Următorii profesorii vor fi recompensaţi de AJSPT Dâmboviţa cu câte un echipamnet de trening, pentru efortul depus în atragerea celor mai mulţi elevi să participe la cros: SĂVOIU RADU- Profesor la Şcola Gimnazială Răzvad, ZEGHERU CRISTIAN- Profesor la Şcola Gimnazială Iedera, TUDOR IONUŢ-Profesor la Şcola Gimnazială Răscăieţi.
Finanţatorul acestei acţiuni a fost Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dâmboviţa.
Organizatorii manifestărilor au fost: Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dâmboviţa, Asociaţia Judeţeană Sportul pentru Toţi Dâmboviţa, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dâmboviţa, Filiala de Cruce Roşie Dâmboviţa, Centrul “EUROPE DIRECT” Târgovişte, Societatea Astronomică Română de Meteori.

DIRECTOR EXECUTIV,
Prof. Drd. Mănescu Eduard Claudiu

CONSILIERI,
ORTANSA SAVU
IONUŢ PETRE